Čitatelia sú z roka na rok náročnejší

Rozhovor s autorkou obľúbených ženských románov

zdroj: archív Simony Roškovej

Simona Rošková je známa knižná blogerka, redaktorka a spisovateľka.  Debutovala románom Nechcem počuť tvoj plač a pred pár dňami vyšla jej štvrtá kniha Pochybnosti.  Na sociálnych sieťach ju môžeme nájsť pod názvom booksaremypart, kde pravidelne prináša knižné recenzie i odporúčania. Tentoraz nás však zaujíma jej autorská tvorba.

Simi, tvoja novinka Pochybnosti sa práve dostáva medzi čitateľov, keďže vyšla len pred pár dňami. Aké máš očakávania? Netrápia ťa občas pochybnosti, či si zvládla tému dostatočne dobre?

“Očakávania mám asi ako každý autor. Mám pocit, že z roka na rok sú čitatelia náročnejší a nič nám neodpustia. Tým pádom aj ja mám pochybnosti, ako publikum knihu prijme. Každý človek je iný a je prirodzené, že každý máme iný vkus. Každý siahne po tom, čo ho zaujíma. Pri knihách platí pravidlo sto ľudí, sto chutí. Samozrejme, že mám obavy, tie mám pri každej knihe. V mojej novinke som však stavila kartu na ľahšiu nôtu, keďže moje dve predchádzajúce romány boli ťažšie a emočne vypäté. Pevne však verím, že ani tentoraz čitateľov nesklamem.”

Nie je tajomstvom, že sa v knihách venuješ vážnym problémom. Prečo? Nebolo by ľahšie písať oddychovky?

“Všetky moje knihy sú vlastne oddychové romány, záleží však, z akého uhla sa na knihu čitateľ pozerá. Ale áno, je pravda, že v každom románe rozoberám vážne problémy spoločnosti. A prečo? Pretože si myslím, že niektoré témy sú  u nás stále tabu a málo sa o nich hovorí, a pritom sú to dôležité veci v živote. Veľa ľudí nevie zaujať jasný postoj, nevie, čo robiť so zničeným životom, a preto je nutné o tom hovoriť. Prihováram sa ženskému publiku prostredníctvom príbehov, v ktorých sa spozná nejedná žena. Beletrizovanou formou sa im snažím vysvetliť, že sa to dá aj inak, ukážem im ten správny smer, prípadne ich navediem na pomoc odborníka. Na každý problém sa dá nájsť riešenie.”

Medzi čitateľkami zarezonovala tvoja kniha o popôrodnej depresii. Vychádzaš z vlastnej skúsenosti?

“Nie, našťastie, alebo chvalabohu. 🙂 Ja som sa s popôrodnou depresiou nestretla, ale poznám niekoľko žien, ktoré ju okúsili na vlastnej koži.”

Nedávno si priznala, že do príbehov vkladáš ľudí zo svojho okolia. Chceš konkretizovať?

“Teraz si ma dostala.:) Nie, konkretizovať nebudem. Ale upokojím ťa, niektorí priatelia z môjho okolia vedia, že si beriem do svojich kníh niečo z ich života. Niektorí sa v príbehoch poznajú a iní nie.:) Samozrejme, že časť kníh je dotvorená mojou fantáziou.”

Môžu sa tvoji neprajníci báť, že im v najbližšej knižke poriadne naložíš a prichystáš ich písmenkovým dvojníkom neľahký osud?

“Nie, nikto sa báť nemusí. Zatiaľ kriminálky nepíšem(aj keď ma to láka), takže nikoho sa v najbližšom čase nechystám zastreliť.:)”

zdroj: archív Simony Roškovej

Ako sa zmenil tvoj život počas pandémie? Ovplyvnil nedávny lockdown aj tvoju tvorbu?

“Pandémia nemá len zdravotné a ekonomické dôsledky, ale ovplyvnila aj mnohé aspekty nášho života. Okrem obáv a opatrnosti alebo skôr prostredníctvom protipandemických opatrení, keď sme boli nútení zostať doma, som zistila, že som spoločenský tvor a potrebujem byť v kontakte s ľuďmi. Zvládla som to, veď čo iné nám ostávalo.:) Viac času som strávila s rodinou, venovala som sa deťom, veľa sme sa učili. Konečne som prečítala viac kníh, napísala som román Pochybnosti a zredigovala som niekoľko rukopisov. Na druhej strane som zlenivela a pribrala.:) Ponorková choroba nás nenavštívila, no zistila som, že aj po rokoch spolužitia ma dokážu prekvapiť deti aj manžel, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle.”

Chystáš v blízkom čase ďalšiu knihu, alebo si dávaš od písania krátku prestávku?

“Krátku prestávku mám práve teraz, no už pomaly začínam pracovať na novom príbehu. Čitatelia si ho doslova vypýtali. Môžem prezradiť, že sa chystám písať pokračovanie bestselleru Vzala si mi všetko.”

zdroj: archív Simony Roškovej

Veľmi si dávaš záležať na prezentácii kníh. Vnímaš prínos marketingu na sociálnych sieťach aj na predajnosti?

“Snažím sa všetky svoje knihy prezentovať. Každá jedna si to zaslúži a nielen tie moje. Sociálne siete sú silný fenomén a stali sa našou súčasťou. Sú ako magnet, pritiahnu k sebe každého.  Preto si myslím, že ak nám vedia pomôcť, prečo ich nevyužiť. Budem úprimná, áno, vnímam marketing na sociálnych sieťach aj na predajnosti.”

Ak napíšem, že si nesmierne sčítaná, nebudem klamať. Aká kniha ťa najviac ovplyvnila nielen ako autorku, ale hlavne ako človeka?

“Mojimi očami a rukami prešlo niekoľko desiatok kníh. Ak by som spomenula len jednu, bojím sa, aby sa ostatné neurazili.:)”

A na záver by si nám mohla odporučiť niečo pekné na čítanie.

“Knihy, ktoré vo mne rezonujú aj po rokoch a rada ich odporúčam: Čo zanechala Clara, Zlomení anjeli, Piliere zeme, Tisíc žiarivých sĺnk, Nezabíjaj vtáčika, Odviate vetrom, Láska je len slovo, Malý princ, Svetlo, ktoré nevidíme.”

Ďakujem za rozhovor a želám veľa spokojných čitateľov!

Autor: Miroslava Varáčková