Tri otázky pre autorov

Určite poznáte výrok, že ak sa niekto chce stať spisovateľom, najskôr musí veľa-veľa čítať. A neprestávať s tým, ani keď sa už spisovateľom stane. Autori, zapojení do našej iniciatívy sú poriadni knihožrúti a ich blízki to veľmi dobre vedia. Preto si aj pod vianočným stromčekom našli knihy.

A dokázali cez sviatky nepracovať? Či chystajú pre svojich čitateľov?  Oslovili sme skupinu autorov a položili sme im tri rovnaké otázky.

1.Aké knihy si si našla pod stromčekom?

2. Čo všetko si stihla prečítať cez sviatky?

3.  Pracuješ na novom rukopise?

Lucia Braunová:

1. Tento rok som napísala Ježiškovi, že by som si priala motivačné knihy a Poviedky o psoch.  Okrem poviedok mi priniesol YA román Nedaj sa, knihy o jóge, Fitness recepty,  Štastie alebo gauč od Maroša Molnára a knihy od Marie Kondo, kde sa venuje japonskému umeniu o upratovaní – veľmi zaujímavé čítanie,  také harmonické a čisté 😀

2. No, hanbím sa to priznať, ale “až” jednu knihu. Budinka od Tomáša Najta a milovníkom napätia  môžem len a len odporučiť.  Teraz mám rozčítanú knihu Kúzelné upratovanie, práve od spomínanej Japonky Marie Kondo. Niežeby sa mi nechcelo čítať,  práve naopak, ale nebol časový priestor.

3. Momentálne iba myšlienkami. Niet času pri deťoch,  nakoľko jedno z nich ešte nechodí do škôlky a je to malý huncút, musím mať oči na každej svetovej strane. A dcérka má vianočné prázdniny.

foto: Lucia Braunová

Michal Škombár:

1. Dostal som audioknihu Smršť od Jozefa Kariku. Som zvedavý ako na samotný príbeh, tak aj na nahrávku. Doposiaľ som audioknihy veľmi nepočúval.

2. Čítal som novinku od Stephena Kinga-Inštitúcia. Ešte mi chýba pár strán do konca, ale príbeh je zatiaľ kvalitný.

3. Práve dokončujem môj druhý príbeh zo slovenského prostredia, v ktorom budú figurovať ako hlavné postavy malý chlapec a čerstvo dospelý mladík. Obaja si budú prechádzať podobnými životnými udalosťami. Samozrejme to bude okorenené fantasy prvkami.

Ivica Ďuricová:

1. Polibek v Římě od Catherine Rider, Variácie záhad od Andrého Acimana a ešte poukážku do Martinusu, takže som si sama vybrala aj ďalšie

2. Takmer na jeden hlt som dala Úsmev ženy od Nicolasa Barreaua, úžasná kniha. Tesne pred Vianocami som dočítala šteklivý príbeh Habibi od slovenskej autorky Baji Dolce a aktuálne mám rozčítaný e-book Writing the Romantic Comedy od Billyho Mernita. Rada sa zlepšujem v technike písania príbehov a táto kniha zatiaľ vyzerá super.

3. Myseľ autora nikdy nespí a ja mám v hlave tri nové príbehy. Aktuálne sa rozhodujem, ktorému z nich dať prednosť. Buď to bude pokračovanie mojej mystery série Zlaté puto, alebo si opäť rozpíšem romantiku z edície, do ktorej patrili aj moje predošlé dve knihy Detektív z minulosti a Cudzinec z papiera, tie mali u čitateľov zatiaľ najväčší úspech. Takže uvidíme, múdrejšia budem po novom roku. Čitatelia sa však v roku 2021 určite môžu tešiť na minimálne dve moje nové knihy.

foto: Ivica Ďuricová

Ruženka Scherhauferová:

1. Tento rok som Ježiškovi naznačila, že chcem pod stromček motivačné knihy a poslúchol ma. Obsahujú veľa zázračných rád a zaujímavostí . V nich sa človek dozvie množstvo podrobností o tom, ako dodržiavať nielen správnu životosprávu, ale si aj udržiavať duševnú rovnováhu  a odbúravať stres. Osobitne ma potešila kniha o slovenských krojoch Odetí do krásy.

2. Zatiaľ si stíham listovať knižku Odetí do krasy. Kniha je naozaj krásna, poučná, obsahuje množstvo farebných fotografií a približuje kroje jednotlivých regiónov. Priznám sa, že je to kniha, ktorá mi pomôže pri mojom ďalšom koníčku. Vo voľnom čase maľujem a kreslím tanečníkov v krojoch. Takže naberám vedomosti.

3. Na jar mi vychádza romantická kniha o láske sedemnásťročného študenta k staršej žene. Teraz, cez vianočné sviatky, som začala s písaním zaujímavého celoživotného  príbehu Židovky, ktorej rodičia zahynuli v koncentračnom tábore v druhej svetovej vojne a ona sa ukrývala na strednom Slovensku, aby prežila. Po oslobodení odišla do Izraela, ale neskôr sa na Slovensko vrátila.  

Mirka Varáčková

1. Rôzne oddychovky pre mládež od slovenských i zahraničných autorov, ktoré mám rada, pretože sa dá pri nich dobre vypnúť a zasnívať sa. Spomeniem napríklad Všetko, na čom záleží od Lucky Braunovej.

2. Veľa toho nie je, keďže som sa venovala hlavne rodine a iniciatíve Zachráň knihu. Mala som chuť na všemožné aktivity v rámci domácnosti a sociálnych sietí, keďže nečinného sedenia a zabíjania času bolo už dosť. Podarilo sa mi rozčítať knihu Tweetni mi, milý príbeh o dievčati, ktoré ide proti prúdu.

3. Už áno. Mala som takmer rok prestávku v písaní a len nedávno sa mi konečne podarilo sadnúť si k rozpracovanému rukopisu. Má pracovný názov Nedokonalí, je o sile priateľstva, lásky a rodiny, venujem sa v ňom aj vplyvu nezodpovedného správania k prírode a odpadu na naše životy, a dostala som naň štipendium z Fondu na podporu umenia, z čoho sa veľmi teším, lebo mi to pomohlo ako spisovateľke prežiť neľahký rok. Verím, že kniha vyjde už tento rok, azda pred letom.

foto: Miroslava Varáčková

Monika Macháčková

1. Knihy musia byť a preto aj u nás pod stromčekom ich bola riadna kopa, každý mal svoju. Toto je tá moja 🙂 Gaštanko /S. Sveistrup/, Osamelosť prvočísiel/P. Giordano/, Hviezda jasná / Matkin/, Čo všetko o mne nevieš / Hirax/, Dcéry Márie Terézie /F. Wiessensteier/, Stĺpky po našem (L. Slimák/,  Aristokratka u královského dvora /E.Boček/, Strieborné krídla /C.Läckberg/, Temné piesky /R.Bryndza/, Písať príbeh /Dušek Dušan, Puškáš Jozef/, Posledná k. & k. barónka /Lavrík Silvester/, Tri dni do raja/Bystričanová Silvia/

2. Priznám sa, že počas sviatkov som veľa nečítala. Po troch mesiacoch sme konečne mali syna s priateľkou u nás, tak sme si užívali ich prítomnosť. Stihla som akurát Nesbovo Kráľovstvo a po Novom roku Aristokratku na královskom dvore a Strieborné krídla. Teraz som sa začítala do Bryndzu.

3. V tejto chvíli ešte nie, premýšľam, ktorej z tém, ktoré mi búšia v hlave, sa budem venovať najskôr. Mám asi tri námety na úplne nové príbehy a čoraz viac ma pokúša napísať pokračovanie k Rozbitej, dva samostatné príbehy hlavných ženských hrdiniek. Rozhodne však ešte v januári začnem písať, aby som sa udržala v rytme. Ak sa nič nezmení, tak okolo Valentína by konečne mal prísť na svet aj odložený príbeh Nikdy nebudem piť slaný čaj, ktorý bol pôvodne naplánovaný na jún 2020, ale corona prekazila jeho narodenie. A potešila by som sa, keby som mohla robiť aj na ďalšej Osudovke, ale zatiaľ sa vydavateľstvo nevyjadrilo. Tak mi držte palce .

foto: Monika Macháčková

Vojtech Beniczky

1. Prial som si zbierku poviedok od kolektívu slovenských autorov Slovensko NOIR a teším sa, že ma Ježiško vyslyšal. Podieľalo sa nej 17 slovenských autorov. Zatiaľ som sa dostal len k jednej, ktorú napísal Juraj Thal a musím povedať, že sa mu podarila. Už sa teším na ďalšie.

2. Mne ten čas akosi rýchlo ubehol. Začal som čítať severské krimi Nôž, ktoré Jo Nesbo napísal ako zatiaľ poslednú knihu série, kde ako hlavný hrdina vystupuje Harry Hole. Prečítal som aj všetkých predchádzajúcich 11 dielov, tak to konečne budem mať komplet. 

3. Mám rozpísanú štvrtú knihu s hlavnou postavou Paulou Santorisovou. Momentálne som asi v polovici a verím, že sa mi ju podarí dokončiť čo možno najskôr. Mojím prianím je, aby sa ešte tento rok objavila na pultoch kníhkupectiev. Tak uvidíme, či sa mi to prianie splní.

Napísali: Monika Macháčková, Miroslava Varáčková