Umenie človeka oslobodzuje

Rozhovor s Michalom Škombárom

Michal Škombár je slovenský spisovateľ, ktorý nepozná prekážky. Aj napriek neľahkému životnému údelu a závislosti od pľúcnej ventilácie prináša čitateľom radosť v podobe knižných príbehov. Venuje sa fantastike a do svojich kníh vkladá všetko, o čo ho skutočný život obral. Dokonca aj čosi viac.

zdroj: archív Michala Škombára

Michal, pre mnohých ľudí si veľmi inšpiratívny. Je obdivuhodné, s akou ľahkosťou, optimizmom a húževnatosťou sa pasuješ so svojím fyzickým obmedzením. Čo ti dáva silu?

Silu mi dodáva mnoho vecí. Ako autorovi mi pomáha spätná väzba od čitateľa,  to ma vie naštartovať do ďalšej tvorby. Ako človeku mi dopĺňajú silu rodina a hudba. Pre mňa je ale hlavný pilier Boh, ktorý ma pozná najlepšie.

Nemáš z času na čas krízu? Autorskú i osobnostnú. Predsa len, držať sa stále veselého naladenia dá niekedy zabrať, obzvlášť, keď nejde všetko ako po masle.

Krízu máva asi každý. Nezáleží, akú prácu človek v živote vykonáva. Myslím, že na každého niečo také skôr či neskôr doľahne. Dôležité je nepodľahnúť jej.

Čo ťa priviedlo k písaniu kníh?

V čase, keď som pomaly končil štúdium na strednej škole, hľadal som zameranie, ktoré by ma dokázalo napĺňať. Zhodou okolností, som sa po dlhých rokoch začítal znova do kníh a okúzlili ma až natoľko, že som ich odrazu túžil aj sám písať.

zdroj: archív Michala Škombára

Ako o tebe vieme, píšeš bradou. Je pre teba tvorba nového príbehu oslobodzujúca, alebo naopak, oberá ťa o sily, keďže samotné ťukanie jednotlivých písmen od teba vyžaduje veľa energie?

Je to jedno a zároveň aj druhé. Umenie ako také človeka oslobodzuje, a to je na ňom krásne. Preto milujem ponárať sa do jeho hĺbok. Práca ma oberá o sily, ale ja sa celý život riadim heslom, že všetko dobré niečo stojí.

Spája sa s tebou jedna krásna veta, ktorú často používaš. Snívaj vo veľkom. O čom teraz snívaš?

Častokrát snívam o slobode. Nie mojej, ale celkovo našej krajiny. Snívam o tom, že konečne budeme normálna krajina, kde už nebudú žiadni „NAŠI ĽUDIA“.

Dávaš svojím snom hranice, alebo pre teba nie je nič nemožné?

Snažím sa neustále snívať tak, aby ma nebrzdili žiadne hranice, lebo potom si nechcene prenášam tie prekážky aj do skutočného života.

Máš na konte štyri knihy, piata vyjde čoskoro. Našiel si mnoho priaznivcov, ktorí s nadšením čakajú na tvoje ďalšie príbehy. Máš rozpracovanú novú knihu?

Pracujem na dobrodružnom fantasy príbehu o malom dievčati. Som rád, že tvorivosť ma neopúšťa a stále skúšam nové veci.

Pred koncom roka si budeme môcť kúpiť tvoj najnovší román Kto si?. Prezradíš nám o ňom niečo, čo sa nedočítame v anotácii?

Môj najnovší román Kto si? bude mojím prvým hororom. Pokúsil som sa v ňom opísať silu myšlienok. Ich nekontrolovateľnosť. Človek dokáže vo svojej fantázii vytvoriť tie najstrašidelnejšie príšery. Mojím zámerom bolo ponúknuť opäť niečo iné a ponoriť sa do hĺbok myšlienok. Pár ľudí, ktorí mali možnosť do rukopisu nahliadnuť, mi hovorili, že také isté myšlienky ich častokrát prenasledovali a naháňalo im to hrôzu.

zdroj: archív Michala Škombára

Okrem milovníka kníh si aj vášnivý cestovateľ. Kde všade si bol počas uplynulého leta a kam by sa chcel vydať v blízkej budúcnosti?

Podarilo sa mi navštíviť Košice a Balaton. Obidve miesta boli nesmierne očarujúce a naplnili ma veľkou inšpiráciou. V budúcnosti by som chcel ešte podrobnejšie preskúmať krásu našich miest.

Ku knihám pre mnohých neodmysliteľne patrí aj káva a tvojim fanúšikom je určite známe, že i ty si veľký kávičkár. Kde si pil najlepšiu? Sprevádzal ju nejaký pekný príbeh?

Mal som možnosť ochutnať viacero druhov káv, ktoré ma ohromili svojou chuťou. V konečnom dôsledku nejde ani tak o jej chuť, ale dôležitejšie je, s kým ju pijeme.

A na záver, Miško, odporučíš nám knihy, ktoré patria medzi tvoje obľúbené?

Zo slovenskej tvorby sú to dve knihy, ktoré na mňa v danej chvíli nesmierne zapôsobili. Prežila som svet od Mirky Varáčkovej. Ukázala mi, že aj slovenskí autori dokážu ponúknuť pútavý príbeh. Druhou knihou je Strach od Jozefa Kariku. Zmenil môj pohľad na horor a zamiloval som si tento žáner. Zo zahraničnej tvorby sú to knihy Veľký Gatsby a Joyland.

Ďakujem za rozhovor a želám ti všetko dobré!

Autor: Miroslava Varáčková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *